Ozon ve veterinární praxi.  /Něco pro naše miláčky/

 

Tele, Kráva, Hnědá, Hnědé Tele, Pastvina

 

 

Metody diagnostiky i léčení se v mnohém  neliší od metod  v medicině humánní.
Není se tedy co divit, že metody léčení ozonem jsou čím dál častější i ve veterinárních praxích. Užití těchto metod je mnohdy velice rozmanité, stejně jako je i sama jejich klientela. Ozonová léčba se uplatňuje jak u malých tak u velkých zvířat v celé své šíři použití, od metody velké autohemotherapie až po využití mastí.

Ptáte se proč?

6O-70% onemocnění  zvířat má za  příčinu  nějakou formu infekce. Je jedno zda jde o infekci kožní, střevní, sekundární při zranění, nebo o celkovou sepsi. Právě veterinární lékaři si všimli, že ozón je v těchto indikacích zcela suverénní, levnější a s minimálními riziky pro zvířata. Jednotlivé léčebné postupy jsou dostatečně známé z klasické mediciny a veterinární lékaři  je znají a často používají.

Méně známé je využití ozonových krémů, proto jejich aplikace trochu zdůrazním.

Čistý panenský olivový olej lisovaný  za studena s certifikátem kvality pro použití v  medicíně je medium, které dokáže stabilizovat velice nestabilní  prvek  s výrazným přebytkem  energie, aktivní kyslík O3 – ozon. Olej nasycený ozónem dokáže zachovat jeho využitelné vlastnosti. Má silný účinek proti bakteriím, plísním a virům, podporuje prokrvení a posiluje regenerační schopnosti tkání. Expertiza SZÚ č.61 151 682006 prokázala, že přípravek No.3OO FULL-OXY CREAM při vetření do suché pokožky rukou  osob přirozeně a uměle kontaminované mikroorganizmy  v množství 1,5 – 3 ml při době působení 1-5 minut má baktericidní, fungicidní (mikroskopické kvasinkovité houby) a virucidní účinnost. Oplach mýdlovým roztokem účinnost neutralizuje.

Dobrým příkladem využití je lokální aplikace  při zánětech v dutině ústní. Paradontoze, oparech a pod.

Základem pro ošetření pokožky, operační rány, zevních zvukovodů, popálenin a omrzlin
u zvířat je na prvním místě krém No.3OO FULL-OXY CREAM. Jednoduše řešeno je to dokonalá desinfekce místa poranění, poškození pokožky a zároveň dokonalá ochrana ošetřujícího personálu při práci se zvířaty. Krém  lze s výhodou použít i pro ošetření míst kolem katetrů a drenů, neboť prodlužuje dobu jejich umístění, není nutné je pro infekci v místě vpichu tak často měnite

 

Na druhém místě ve využití přípravků je No.3OO  OLEOGEL, který je vhodný používat
na větší plochy. Jeho dávkování je velmi pohodlné. Dá se snadno vetřít i do srsti. Jeho dezinfekční účinky jsou dostatečné. Výborně působí u tupých poranění tkání, hematomů, kontuzí či distorzí kloubů. Urychluje  regeneraci tkání.

 

Ostatními přípravky řady   jsou:

No.3OO BODY CREAM, No.3OO INTIM SOAP , No.3OO BODY SOAP

Ty jsou vhodné hlavně pro personál. Pokožka jejich rukou, těla i nohou, zvláště při péči o velká zvířata, je často zatížena vlhkostí a větším stykem s infekcí a plísněmi než je tomu u jiných profesí. Osprchovat se  desinfekčním mýdlem je tak velice  prospěšné.

více na    www.ozon.cz

Další možností využítí ozonové technologie je úprava vody, vzduchu, ale také dezinfekce stěn kotců, klecí a pod. Velkou výhodou použití ozonu k odstranění pachů a to jak  z pokožky tak i z prostředí je , že prostředí se stává příjemným k životu zvířat i personálu. Ošetřit se dají také sklady včetně skladů potravin. Dnes jsou tyto technologie dostupné, bezpečné a výrazně zvyšují kvalitu poskytované veterinární péče.

Čerstvě připravená voda se dá při operacích použít na zvlhčení operačních roušek, čtverců, nebo k výplachu rány po operaci včetně výplachů dutiny břišní.

Voda i plyn se dají aplikovat  do drenů, píštělí  apod.

Krásný příklad pro léčbu koní  http://www.ozonehorse.com/

nebo zde  http://www.veterina-zlin.cz/ozonoterapie

ozono terapie veterina – Výsledky hledání – PubMed (nih.gov)