Degenerativní změny pateře a  kloubů a jejich léčení ozónem .

Záněty šlach, artrózy, bolestí zad a dalších nepříjemné choroby pohybového aparátu .

Degenerativní kloubní onemocnění se projevují nejen na kloubních hyalinních chrupavkách a přilehlé kosti, avšak i na okolní měkké tkáni. Jedná se o malé klouby rukou, skloubení mezi záprstními a zánártními kůstkami a články prstů, kyčle, kolena a kloubní spojení mezi obratli páteře.
Kost pod chrupavkou se kondenzuje a v pozdějších fázích se v ní tvoří cysty. Synovie a další měkké struktury reagují zánětem a hypertrofují. Naopak okolní svalstvo ochabuje, jelikož nemocný má tendenci bolestivý kloub šetřit.
Výsledné špatné postavení v kloubu je následkem deformace kloubní hlavice i jamky, flekčních kontraktur, chronického zánětu synovie a oslabení okolního svalstva. Výrůstky a nitrokloubní tělíska (uvolněné částečky chrupavky, kostní tkáně) omezují rozsah pohybu.

Degenerativní změny páteře mohou být příčinou radikulopatií ( postižení nervových kořenů), myelopatie (poškození míchy) a cévních insuficiencí. Nejčastěji je postižena krční a bederní páteř. Osteofyty, ztluštění vazů a deformace obratlů meziobratlových kloubů (spondylartrosa), těl a destiček (spondylosa) utlačují okolní struktury a omezují rozsah pohybu v daném úseku.
Efektivní léčba by se měla zaměřit na zpomalení degenerativního procesu a opravení kloubního poškození a snahu obnovit schopnost stimulačního růstu chrupavky .
Proto je třeba :
Napnout vazy, protože kloubní ochablost je hlavní příčinou degenerace kloubů .

  1. Obnovit regeneraci chrupavky. K tomu není potřeba stejná tloušťka jak byla původní . Stačilo by i mírné zvětšení její tloušťky, aby kloub mohl pružit, zvětšit rozsahu jeho pohybu a snížit bolest .
  2. Rehabilitační program pro udržení pohybu kloubu a svalovou sílu.

Zatím co jsme nezaznamenali žádné vážné vedlejší účinky, nikdo nemůže předem určit nebo prorokovat , že by jste mohl být třeba první u kterého se objeví vedlejší účinky . Léčili jsme pacienty injekcemi ozonem nitrokloubně nebo paravertebrálně více než 10 let a pozorovali jsme zřetelné zlepšení u většiny z nich. Na konec, je známo že neexistuje žádný lék který pomáhá 100% nebo bez některých vedlejších účinků . Proto tedy nenabízíme garantovaní nebo záruky pro úspěšnost léčby touto metodou .

Kyslíko ozonovou terapii považujeme za velmi vhodný doplněk léčby pro její dobrý účinek s nulovými vedlejšími reakcemi. Bylo prokázáno, že nemá vedlejší účinky. Přesto je nutné před aplikací konzultovat stav pacienta s ošetřujícím lékařem a seznámit se s jeho zdravotní dokumentací. Léčbu lze kombinovat s klasickou terapií, fyzikálními procedurami . Vhodné je současně podávat vitamíny.
Ozón se aplikuje v několika formách. „Například velká autohemoterapie . Další možností je nitrožilní aplikace ozónem nasyceného fyziologického roztoku, aplikace do svalů, kloubů, různých dutin včetně , dále přímo do akupunkturních bodů . Velký význam má využití ozónu v plastické a estetické chirurgii a kosmetologii , kde se ozón aplikuje podkožně nebo intradermálně. Ozónem lze provádět takzvanou nechirurgickou liposukci, léčbu lokálních lipodystrofií a celulitidy, koloidních a jiných jizev, odstraňovat vrásky obličeje, dekoltu a díky regeneračním a lipokorekčním vlastnostem ozónu zpomalovat procesy stárnutí. V aplikaci ozónu se tají úspěchy mnoha regeneračních klinik ve Švýcarsku a Itálii .

Více než 50 let je ozon používán pro medicínské účely predominantně v Itálii a Německu .
Dr. Frank Shallenberger propagoval metodu takzvanou „Prolozone“, t.j nitrosvalová injekce ozonu aplikovaná ještě s mírnou formou RI.

Paravertebrální ozonové infiltrace

 Dlouhou dobu se hledala metoda , která umožní smršťování výhřezu ploténky, bez operativního zákroku . Studie na spontánní zmizení úlomků ploténky ukázaly , že to byla autoimunitní reakce. Nervové kořenové bolesti jsou způsobené z největší části uvolněním toxických kyselin.

Pří léčbě ozonem jde o aplikaci směsi kyslík-ozón do podkoží svalu a svalové fascie v úrovni poškození meziobratlové ploténky . Ozón po aplikaci působí jednak na poškozenou meziobratlovou ploténku a jednak na poškozené nervové kořeny. Dochází k uvolnění vody z jádra ploténky,tím se zmenší objem vyklenující se ploténky a tím i tlak na nervový kořen. Ozon má však i analgetický, protizánětlivý efekt na nervový kořen, což vede skoro okamžitě k zmírnění bolesti.
Tato léčba s poměrně vysokou úspěšností ( 70-80% ) má proti operačnímu zákroku výhodu i v tom, že je podstatně kratší. Následná fáze rekonvalescence, je méně traumatizující
pro pacienta, odpadají komplikace, kterými je v 15-20%
zatížena operační léčba (recidivy Hernie, instabilita,
pooperační srůsty, infekce disku) a není náročná.

 

„Verga Method“ (VM), vyvinutá v roce 1983 Italským ortopedem Césare Verga, spočívá v podávání určitého množství ozonu s určenou koncentraci , opakovaně

8-14 x. Infiltrace je provedena obvykle paravertebrálně a v místě výhřezu ploténky .
Klinické výsledky dosud získané od velkého počtu ortopedických chirurgů v Evropě nabízí opravdovou naději pacientům trpícím
plotýnkovým výhřezem .

Výborná je kombinace obstřiku O3 avysokovýkonný laser.